Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości

galeria/2016/11/02.jpg

Tegoroczną 98 rocznicę Odzyskania Niepodległości uczciliśmy 14 listopada w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wyjątkowym koncertem słowa i muzyki, opowiadającym o miłości do ważnych dla każdego z nas miejsc. Wraz z lubelskimi chórami z Programu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska wykonaliśmy 2 utwory z raperem Łukaszem “Gierasem" Gierczakiem pt.: "Co później" i "Rodzice" oraz pieśni patriotyczne, takie jak "Pierwsza brygada" oraz "Piechota", które już tradycyjnie chóry śpiewały z przybyłą na koncert publicznością.
Akompaniował Piotr Chilimoniuk, dyrygowała Małgorzata Nowak.

 

Wielka gala we Wrocławiu z udziałem "Kantyleny"

27  października w auli Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu odbył się koncert finałowy projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska pt.  „Rytmy świata”

"Kantylena"  znalazła się wśród  9 najlepszych chórów zaproszonych na tę galę z całej Polski. Była na wrocławskim koncercie reprezentantem regionu lubelskiego – którego kuratorem regionalnym z ramienia NFM  jest dr hab. Małgorzata Nowak

Akademia Chóralna to projekt stanowiący platformę rozwoju polskiej chóralistyki, począwszy od chórów szkół podstawowych, przez młodzież gimnazjalną, ponadgimnazjalną i akademicką, po przygotowanie młodzieży muzycznie kształconej do śpiewu w zespołach zawodowych.

Celem nadrzędnym projektu Akademia Chóralna jest rozpowszechnienie śpiewu jako dobra bezdyskusyjnego oraz udowodnienie, że śpiew jest domeną nie tylko profesjonalistów, ale wszystkich, którzy chcą muzykować. Z tego powodu organizatorzy projektu pomagają rozwijać się chórom działającym w szkołach ogólnokształcących, a także dbają o wymianę doświadczeń między dyrygentami z całego kraju i doprowadzają do powstawania nowych utworów na zespoły wokalne.

galeria/2016/10/01.jpggaleria/2016/10/02.jpggaleria/2016/10/03.jpggaleria/2016/10/04.jpggaleria/2016/10/05.jpggaleria/2016/10/06.jpg

 

Więcej…

 

 

Koncert Jubileuszowy za nami!

W sobotę, 10 września w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur odbyły się obchody 95-lecia istnienia III Liceum Ogólnokształcącego im Unii Lubelskiej w Lublinie. Zaśpiewała na nich Kantylena, która wystąpiła w składzie wraz z byłymi chórzystami oraz absolwentami III LO. Uroczystość rozpoczęliśmy od Hymnu Narodowego i Hymnu III LO, a następnie wykonaliśmy Tryptyk "Moje miasto" oraz "Do życia mnie budzi muzyka" kompozycje Piotra Selima z tekstem Hanny Lewandowskiej. Wraz z chórem wystąpili zespół Ladies Quartet oraz Piotr Selim.

galeria/2016/09/02.jpggaleria/2016/09/03.jpggaleria/2016/09/04.jpg

 

Warsztaty chóralne w Motyczu

W tym roku po raz pierwszy wzięłam udział w wakacyjnych warsztatach chóralnych Kantyleny. Miały one miejsce  w Motyczu w dniach 29 - 31.08 i pracowaliśmy na nich nad repertuarem na koncert finałowy Projektu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska - nowymi kompozycjami Jacka Sykulskiego. Jak widać na zamieszczonych zdjęciach z wyjazdu atmosfera była fantastyczna. Choć odpoczynku było niewiele uśmiechy nie schodziły nam z twarzy, ponieważ utwory spodobały nam się, a  po próbach zawsze znajdowaliśmy  czas na zabawę i integrację. Po 3 dniach ćwiczeń mogliśmy usłyszeć owoce naszej pracy. Do domu wróciliśmy z dużym bagażem wspaniałych wspomnień. Po takim doświadczeniu mogę zdecydowanie powiedzieć, że zachęcam wszystkich nowych chórzystów, do brania udziału w podobnych wydarzeniach!

galeria/2016/08/01.jpggaleria/2016/08/02.jpggaleria/2016/08/03.jpg

 

Koncert dla Beaty

W dniach 10 - 12 czerwca z inicjatywy fundacji DKMS odbywały się w naszym mieście zapisy do bazy dawców szpiku na terenie województwa lubelskiego. Ze względu na chęć niesienia pomocy chorym, a w szczególności pani profesor Beacie Nowak, nauczycielce III LO w akcji bardzo licznie wzięli udział uczniowie tego liceum jako wolontariusze.

W ramach podziękowania wszystkim osobom, które zechciały pomóc oraz dla osób chorych jak pani profesor Beata Nowak, w sobotę 18 czerwca w kościele p. w. św. Piotra i Pawła w Lublinie odbył się koncert na rzecz fundacji DKSM, na którym nie zabrakło też Kantyleny. Wraz z Panem Piotrem Selimem oraz innymi chórami Projektu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska z regionu lubelskiego wykonaliśmy 10 utworów do słów Jana Pawła II oraz Hanny Lewandowskiej i muzyką Piotra Selima. Partię solową w piosence "W mroku jest tyle światła" wykonała Magdalena Sajnaj, w utworze "Serce do pary" - Agnieszka Muszyńska, zaś w utworze "Mięta i czekolada" Magdalena Klusek.

galeria/2016/06/04.jpggaleria/2016/06/05.jpggaleria/2016/06/06.jpggaleria/2016/06/07.jpggaleria/2016/06/08.jpggaleria/2016/06/09.jpggaleria/2016/06/10.jpggaleria/2016/06/11.jpggaleria/2016/06/12.jpggaleria/2016/06/13.jpggaleria/2016/06/14.jpggaleria/2016/06/15.jpg

 

Wyobraźnia miłosierdzia

Wczorajszego wieczoru w ramach obchodów 25-lecia Stowarzyszenia "Misericordia" wystąpiliśmy w Kościele Św. Rodziny wraz z chórami Projektu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska Region Lubelski oraz Chórem Dziecięcym Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego. Koncert nosił tytuł "Wyobraźnia miłosierdzia". Towarzyszyła nam Orkiestrą Symfoniczną OSM Ii II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie, solistą w koncercie był Piotr Selim. Całością dyrygował prof. Lucjan Jaworski. Wykonaliśmy 10 utworów w tym tryptyk "Moje miejsca" z muzyką Piotra Selima i słowami Karola Wojtyły oraz Hanny Lewandowskiej. W gościnnych murach Kościoła Św. Rodziny, występowaliśmy przed bardzo liczną publicznością.

 

Koncert Dyplomowy Moniki Gryzki

W środę, 15 czerwca mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Koncercie Dyplomowym studentki Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS Moniki Gryzki z klasy dr hab. Małgorzaty Nowak. Koncert odbył się w krużgankach klasztornych oo. Dominikanów w Lublinie. Zaśpiewaliśmy trzy utwory: "Ubi Caritas" Ola Gjeilo, "Hymn o miłości" Rafała Rozmusa oraz "Ave Regina Caelorum" Giuseppe Mignemi. Publiczność nagrodziła nas gorącymi brawami.