Aktualności

Artyści - artyście Św. Bratu Albertowi

Św. Brat Albert to postać wyjątkowa, przykład dla artystów, który warto naśladować. Człowiek o wielkim sercu i wrażliwości, którą dzielił się z potrzebującymi. W 2017 roku w Kościele katolickim obchodzimy Jubileuszowy Rok Św. Br. Alberta. Z tej okazji odbył 18 czerwca odbył się przepiękny Koncert pod nazwą "Artyści - artyście Św. Bratu Albertowi" z udziałem chórów Akademii Chóralnej Śpiewająca Polska, Chóru Dziecięcego ze Szkoły Muzycznej im. Stanisława Lipińskiego I i II stopnia oraz Piotra Selima.

Zaśpiewaliśmy utwory takie jak tryptyk "Moje miejsca" ze słowami Hanny Lewandowskiej oraz "Daj się kształtować miłości ze słowami papieża Jana Pawła II i Brata Alberta.

 

Kolejny piękny i wzruszający koncert

26 maja wystąpiliśmy na scenie Filharmonia Lubelska razem z chórami Akademii Chóralnej Śpiewająca Polska (Chór Sensorium, Chór Ergo Cantemus, Lorien, Amabile) oraz z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod batutą Tomasza Radziwonowicza. Gościnnie wystąpił z nami Chór Dziecięcy OSM I i II st. im. K. Lipińskiego. Wspólnie wykonaliśmy kompozycje Piotra Selima do tekstów Hanny Lewandowskiej i Karola Wojtyły. To była dla nas ogromna przyjemność wystąpić w gronie lubelskich muzyków!

 

Aukcja Niezłej Sztuki

Stowarzyszenie Unia Absolwentów powstało z myślą o promowaniu i wspieraniu społeczności III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie. W tym celu 28 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie została zorganizowana Aukcja Niezłej Sztuki. Była to już druga edycja akcji “Unici-Unitom” inaugurująca obchody 100-lecia naszej szkoły.

Aukcję rozpoczął występ chóru Kantylena. Zaśpiewaliśmy między innymi utwory Jacka Sykulskiego, a także kompozycję Romualda Twardowskiego “O radości” do słów Władysława Broniewskiego. Akompaniowała nam Anna Kabulska. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy śpiewać dla absolwentów i nauczycieli III LO.

 

Unici po raz kolejny okazali swoje wielkie serca!

28 kwietnia w kościele pw Niepokalanego Serca Maryi i św Franciszka odbył się koncert charytatywny „Okaż serce” organizowany przez uczniów naszego liceum, z którego cały dochód został przeznaczony na leczenie i rehabilitację Marcina Hemperka. Marcin od 4 lat jest w śpiączce i potrzebuje stałej rehabilitacji. Mimo niesprzyjającej aury związanej z pogodą widzowie licznie przybyli na to wydarzenie. Swoją obecnością zaszczycił nas  Wojewoda Lubelski Pan Przemysław Czarnek, który objął koncert Patronatem Honorowym. Wśród artystów znalazła się także Kantylena. Wykonaliśmy cztery utwory: "Muzyka poranna" Marka Jasińskiego, "O radości "z muzyką Romualda Twardowskiego do słów Władysława Broniewskiego, "Zachodnia zorza" Romana Illi Drozda do słów Leopolda Staffa oraz uwór Jacka Sykulskiego "A toast to Africa".

 

Kochaj dalej

Za nami cudowny koncert "Kochaj dalej " , który odbył się 24 kwietnia w Teatrze Muzycznym, jego założeniem było ukazanie więzi międzypokoleniowej przez wspólne przygotowanie i wykonanie utworów muzycznych, nawiązujących do relacji między dziećmi, osobami dorosłymi a seniorami. Razem z chórami ACH - Śpiewająca Polska, Chóry Akademos oraz Chórem Dziecięcym Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K.Lipińskiego wykonaliśmy najnowsze kompozycje Piotr Selim z tekstami Hanny Lewandowskiej: ,,To prawda jest oczywista", "ABC ", "Kochaj Dalej" , Tryptyk i wiele innych utworów nawiązujących do obchodów 700-lecia Lublina pod dyrekcją Małgorzaty Nowak. Wspólnie z nami wystąpili również kwartet smyczkowy ,,Ladies Quartet ", zespół muzyczny oraz aktorzy i soliści lubelskich teatrów. Na koniec publiczność zgromadzona w Teatrze Muzycznym zaśpiewała z nami piosenkę ,,Do życia mnie budzi muzyka "

 

XII Wojewódzki Konkurs Chórów Regionu Lubelskiego Projektu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska

W dniach 7-8 kwietnia odbył się XII Wojewódzki Konkurs Chórów Regionu Lubelskiego Projektu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska. Tematem tegorocznej edycji była "Opowieść chóralna".

Naszą prezentację rozpoczęliśmy wykonaniem utworu obowiązkowego "Muzyka poranna" Marka Jasińskiego, a po niej było "O radości " Romualda Twardowskiego do słów Władysława Broniewskiego i "Zachodnia zorza" Romana Ill Drozda do słów Leopolda Staffa. Dołączyliśmy wiersz Wisławy Szymborskiej pt. ,,Chwila" - recytował Mateusz Gołąbek. Jury nagrodziło nas Złotym Pasmem i Pucharem za uzyskanie najwyższej punktacji w kategorii chórów mieszanych oraz Nagrodą Specjalną za najlepiej wykonany utwór obowiązkowy. Nieoficjalne Jury dołączyło swoje wyróżnienie! Te nagrody to to dla nas wielka radość.

 

Dni Otwarte III LO im. Unii Lubelskiej

W ramach Dni Otwartych III LO im. Unii Lubelskiej 31 marca zaprezentowaliśmy się przed odwiedzającymi naszą szkołę gimnazjalistami śpiewająco w utworach “Muzyka Poranna” autorstwa Marka Jasińskiego, oraz “Samba do-re-mi” autorstwa Jacka Sykulskiego.

Mamy nadzieję, że z wieloma gimnazjalistami spotkamy się we wrześniu na wspólnych próbach Kantyleny!

 

Miłość rośnie wokół nas

Koncert “Miłość rośnie wokół nas” okazał się fantastycznym przeżyciem zarówno dla widowni jak i śpiewającej młodzieży.

W sobotę 25 lutego w Filharmonii Lubelskiej rozbrzmiał śpiew 4 chórów z Lubelszczyzny. Koncert miał charakter familijny. Można było usłyszeć pięknie nowe kompozycje śpiewanie przez dzieci i dla dzieci takie jak “Ping pong” Jana Krutula czy też utwory z bajek Disney’a w opracowaniu Łukasza Bzowskiego.

Nie zabrakło tam również nas. :) Wykonaliśmy 4 utwory między innymi “Kujawiak” autorstwa Jacka Sykulskiego oraz “Happy together” zespołu Turtles. Akompaniowała nam Anna Kabulska, a na perkusji grał Tomasz Deutryk. Do śpiewu dołączone były elementy tańca, aby jeszcze bardziej zaciekawić publiczność oraz pokazać, że śpiewanie w chórze to świetna zabawa.

Na koniec wspólnie z innymi chórami zaśpiewaliśmy “Rozkołysz pieśnią świat”.